V petek, 13. maja, se je odvil prav poseben kulinarični dogodek v Domu na svetem Joštu. Moči in znanje so združili Uroš Gorjanc (Gostilna Krištof), Bine Volčič (Monstera Bistro), Matjaž Erzar (Gostilna Pr' Matičku), Aleš Kristan (Kmetija odprtih vrat Pr' Končovc), Marko Arvaj, Barbara Kokelj, Tomaž Polenc (Restavracija in kavarna Brioni) in Matjaž Sedej (Dom na Joštu) ter obiskovalcem pripravili nepozabno gastronomsko doživetje, ki so ga dopolnila vina Kristančič.
Paleta jedi je bila res pestra:
- Barbara Kokalj je pripravila veganske slane, prosene mafine s čemažem, s prilogo praženih špargljev, pečene čičerike in kreme iz indijskih oreščkov;
- Bine Volčič se je odločil za testenine, imenovane pljukanci, ki jih je dopolnil s šparglji in gamberi;
- Uroš Gorjanc je pripravil slovensko narodno jed žvarcet;
- Matjaž Erzar slovi po jedeh z divjačino in tudi tokrat je bila to glavna zvezda njegovega krožnika;
- Aleš Kristan je umešal odlično omleto;
- Marko Arvaj je postregel z večkrat nagrajeno Arvajevo klobaso;
- Tomaž Polenc je na Jošt pripeljal brionske tortice v obliki pomladne češnjice;
- Matjaž Sedej pa se je odločil za ramstek v vinski omaki.
Iskrica tovrstnega mreženja in povezovanja se je med kranjskimi gostinci zanetila tudi na lanskoletni premierni Kranjski dolgi mizi. Kar je bil tudi eden izmed ciljev kulinaričnega dogodka – sklepanje novih poznanstev, ki bodo rodila nove ideje. – Ko stopijo skupaj najboljši, lahko nastanejo le presežki. In iskreno se veselimo kranjskih kulinaričnih presežkov!
Foto: Anže Pajntar