Leopold Layer se je rodil leta 1752 v Kranju, kjer je tudi ustvarjal vse svoje življenje. Spada med najpomembnejše slovenskie slikarje poznega baroka. Njegova slikarska pot se je začela v očetovi delavnici, kjer se je izpopolnjeval v duhu baročnih mojstrov, kot so Valentin Metzinger, Anton Cebej in Johann Martin Schmidt. V zadnjem obdobju je združil različne umetnostne vplive ter razvil svoj prepoznaven slog, ki je zaznamoval prehod v 19. stoletje. S svojimi deli je presegel meje Gorenjske in pustil pečat v številnih cerkvah na Štajerskem, Dolenjskem, Koroškem ter celo na Hrvaškem in v Avstriji.
Layerjeva slikarska delavnica je bila pomembno središče sakralne umetnosti, kjer so nastajale oltarne slike, bandere, Križevi poti in freske. Med njegovimi nasledniki so bili Jožef Egartner in njegova družina ter številni podobarji in slikarji, ki so nadaljevali njegovo tradicijo.
V sredini 19. stoletja so Layerjeve slike krasile skoraj vsako hišo v Kranju. Njihova delavnica je navadno imela dovolj dela, ko pa so leta 1809 Francozi zasedli Kranjsko, so naročila prenehala. V stiski so začeli ponarejati avstrijski papirnati denar in ga širiti med ljudi. Zaradi tega so ju z bratom zaprli in slednji je v ječi umrl. Leopolda so obsodili na pet let zapora.V stiski in negotovosti se je zaobljubil, da bo poslikal kapelico Matere Božje na Brezjah, če bo rešen. Ko je bil oproščen je izpolnil obljubo in naslikal najbolj čaščeno slovensko milostno podobo „Marije Pomagaj“.
Organizator: Gorenjski muzej