Kaj imajo skupnega Brionski otoki v hrvaški Istri in slovensko Celje? Ta dva, na videz nepovezana, kraja druži vrsta skupnih točk, med njimi tudi zgodba družine Turk. Jurij in Julijana Turk, osrednja akterja pričujoče razstave, sta svojo skupno pot pričela leta 1902 na Brionih, kjer sta si ustvarila družino, in jo sklenila v Celju, kjer sta leta 1921 našla zavetje pred naraščajočim fašizmom. Idilično življenje Turkovih v enem najbolj mondenih letovišč na jadranski obali je namreč prekinila prva svetovna vojna. Njen začetek je bil usodno povezan z atentatom na prestolonaslednika nadvojvodo Franca Ferdinanda in njegovo ženo v Sarajevu. Ravno Franc Ferdinand z družino je bil vse do leta 1912 reden gost in velik ljubitelj Brionov. Med bivanjem na Brionih sta družini vzpostavili pristne stike.
Zahvaljujoč družini Ane Turk, poročene Golob, ki je vso gradivo in predmete iz obdobja svojega bivanja na Brionih skrbno čuvala in njeni hčerki Neži Antoniji Timer, trenutni skrbnici družinske zapuščine, lahko danes spoznamo zlato dobo Brionskega otočja skozi oči osebja, ki je prebivalo v mondenem letovišču.
Domoznanski oddelek Osrednje knjižnice Celje je v sodelovanju z Znanstvenoraziskovalnim centrom Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ZRC SAZU) na podlagi gradiva iz družinske zapuščine Turkovih pripravil razstavo o Brionih, nadvojvodi Francu Ferdinandu in družini Turk, ki je hkrati razstavljena v Pulju in Celju.
Avtorji razstave: red. prof. dr. Andrej Rahten, ZRC SAZU, doc. dr. Daša Ličen, ZRC SAZU, Alenka Hren Medved, Domoznanski oddelek Osrednje knjižnice Celje.
Razstava bo na ogled od 25. 4. do 26. 5. na panojih in vitrinah v pritličju.