V Galeriji Kranjske hiše bo od 20. februarja 2025 do 29. marca na ogled fotografska razstava Primoža Hienga, Ta norčavi pustni čas, ki predstavlja pustne šege in običaje na Slovenskem od Drežnice do Ptujskega polja. Uradna otvoritev bo v četrtek, 20. februarja, ob 17. uri v Galeriji Kranjske hiše.
Na otvoritev bodo prišli tudi Butalci iz Cerknice, preden za en teden prevzamejo oblast v Cerknici. Dogodek bo glasbeno obarvan tudi z nastopi učencev Glasbene šole Kranj.
Hiengove fotografije kažejo realno pustno dogajanje. Čeprav je to dogajanje v primerjavi s preteklimi desetletji v velikem upadanju in postaja Slovenija vse bolj “resna” je teh vsebin še vedno veliko. Fotografski zapisi pustnega dogajanja so odlična pričevanja določenih časov, krajevnih in družbenih okolij. Poznavanje zgodovinskega in sodobnega bistva pustnega časa avtorju omogoča, da je smer objektiva vedno usmerjena k prikazovanju določenih vprašanj in jih celo izpostavlja. Kulturna dediščina karnevala se iz leta v leto spreminja, preoblikuje in je vitalno vključena v človekovo življenje.
Povzeto po strokovni oceni prof. dr. Janeza Bogataja, celotno si lahko preberete TU.
Otvoritev razstave bo v četrtek, 20. februarja ob 17. uri. Popestrili jo bodo učenci Glasbene šole Kranj ter Butalci iz Cerknice.
Vljudno vabljeni!
O avtorju
Primož Hieng se je rodil 1. septembra 1955 v Ljubljani. Po končani gimnaziji je študiral novinarstvo in se leta 1978 zaposlil na Radiu Glas Ljubljane. Od leta 1994 do 2020, je delal kot svobodni novinar in fotograf v uredništvu Slovenskih novic in Nedeljskih novic, kjer še vedno redno sodeluje. Nato se je s 1. septembrom 2020 upokojil. Od 1. aprila 2010 do 31. avgusta 2020 je imel status samostojnega kulturnega delavca.
Ukvarja se z izdajanjem knjig, kjer je zagotovo najpomembnejša avtorska dokumentarna in umetniška fotografija ter kot posebnost fotografije iz zraka. Do zdaj je izdal 30 knjig. S svojimi fotografijami je opremil tudi številne knjige drugih avtorjev, ovitke CD plošč, turistične prospekte, kataloge itd. Je član Fotokluba Ljubljana in ima naziv Fotograf 1. razreda FZS. Do zdaj je pripravil 73 samostojnih fotografskih razstav v Sloveniji ter v Avstriji in Italiji.
Sodeloval je tudi na 330 skupinskih razstavah po vsem svetu, za svoje fotografsko delo pa je prejel 120 nagrad. Za svoje prizadevno delo je leta 2006 prejel Posebno priznanje Občine Kamnik za novinarske in fotografske dosežke, leta 2011 pa Zlato priznanje Občine Kamnik za izjemen fotografski opus o Kamniku in širši prispevek k promociji občine Kamnik. Leta 2011 je prejel še Murkovo listino za desetletno fotografsko dokumentiranje in opisovanje pustnih šeg in običajev. Leta 2013 je prejel priznanje Kultura-Natura Slovenja 2013 za fotografije pustnih mask, razstave in dve monografiji na temo pusta. Leta 2014 je prejel Nagrado Občine Domžale.
Med letoma 2014 in 2021 je prejel štiri delovne štipendije Zveze društev likovnih umetnikov Slovenije ter Javne agencije RS za knjigo. Leta 2024 je prejel Zlato čebelo za medije za najboljši članek v tiskanih medijih (Slovenske novice) Čebelarske zveze Slovenije.