Konec novembra 2024 se je v Podjetniškem inkubatorju Kovačnica v Kranju odvil 4. Kranjski turistični forum z naslovom Skupaj smo močnejši. Letošnja osrednja tema je bila regijsko sodelovanje med destinacijami na področju ponudbe in promocije. Hkrati je Zavod za turizem in kulturo Kranj predstavil ključne aktivnosti turizma v Kranju v prihodnjih letih, kjer ima regijsko sodelovanje pomembno vlogo.
Četrta edicija Kranjskega turističnega foruma je presegla občinske meje. Organizator, Zavod za turizem in kulturo Kranj, je k sodelovanju povabil sosednje občine: Cerklje na Gorenjskem, Tržič, Naklo in Preddvor. Občine, s katerimi smo v letošnjem letu uspešno povezali kulinarično ponudbo in v sodelovanju s partnerji izvedli festival Okusi kranjskih miz.
Forum je prvotno namenjen iskanju možnosti za razvoj skupne ponudbe in novih priložnosti za sodelovanja med kranjskim turističnim sektorjem ter turističnim ponudnikom iz ostalih povabljenih občin.
Za spodbudo pri kovanju novih idej za sodelovanje smo imeli na forumu s strani različnih strokovnjakov priložnost slišati nekaj primerov dobrih praks.
S sporočilom, da so taka srečanja pomembna za turistični razvoj, nas je v uvodu nagovorila Dubravka Kalin, generalna direktorica direktorata za turizem na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport: »Nihče turizma ne more delati sam. Ker zgodbe nastajajo v lokalnem prostoru, se turizem gradi od spodaj navzgor in s podporo lokalnih oblasti. Vsak naš sosed lahko ponudi nam komplementarno zgodbo in najbolj uspešna sodelovanja so tista, ki se gradijo na konkretnih projektih. Povezovanje pa ni nikoli lahko ali brez ovir. Želim vam, da boste skupaj skovali mnogo idej in iz njih naredili fantastične zgodbe, ki bodo prispevale k celoti turistične krajine v Sloveniji.«
Forum je prvotno namenjen iskanju možnosti za razvoj skupne ponudbe in novih priložnosti za sodelovanja med kranjskim turističnim sektorjem ter turističnim ponudnikom iz ostalih povabljenih občin. S sodelovanjem bi namreč našim gostom zagotovili več aktivnosti in boljši izbor, predvsem pa daljšo dobo bivanja na Gorenjskem in v Sloveniji.
Neja Petek iz Agencije za razvoj in komunikacije Nea culpa, je izpostavila kulturo in ustvarjalnost kot skupno identiteto Gorenjske.
Neja Petek, Agencija za razvoj in komunikacije Nea Culpa: Kultura in ustvarjalnost kot skupna identiteta Gorenjske → prezentacija TUKAJ.
Da se nam pri povezovanju ni treba osredotočati le na Gorenjsko, pa nam je s predstavitvijo regije osrednja Slovenija sporočila Petra Stušek, direktorica Turizma Ljubljana. »Za uspešno upravljanje s turističnimi tokovi v Ljubljani in regiji osrednja Slovenija mi vas potrebujemo. In vas vabimo k sodelovanju. Gostje si želijo spoznavat in raziskovat Slovenijo. Skupna ponudba vsem podaljšuje dobo bivanja, kvaliteto ponudbe in zadovoljstvo tako gostom kot lokalnemu prebivalstvu.«
Mag. Petra Stušek, Turizem Ljubljana: Povezovanje Ljubljane in regije osrednja Slovenija → prezentacija TUKAJ.
Klemen Malovrh, direktor Zavoda za turizem in kulturo Kranj pa je za zaključek prvega dela foruma orisal trenutno stanje turizma v destinaciji Kranj.
Ker številke prihodov in nočitev rastejo, dviga pa se tudi doba bivanja, je edina prava smer za razvoj turizma v nadaljnjih letih prav povezovanje in iskanje komplementarne ponudbe pri sosedih, s čimer lahko gostom zagotovimo trajnejšo in kakovostnejšo ponudbo.
Klemen Malovrh, Zavod za turizem in kulturo Kranj: Kranj v letu 2024, povezan doma in drugod → prezentacija TUKAJ.
Kot dobri začetki je izpostavil produkte Kranjska dolga miza, Okusi Kranjskih miz, Kranjska kolesarska roža, kot možne načine pa skupni predlogi za izgradnjo turistične infrastrukture, sodelovanje pri promociji in dogovor o višini turistične takse. Z besedami »skupaj smo močnejši, to smo z dosedanjim sodelovanjem že dokazali. Upam, da bomo pri sodelovanju uspeli narediti še kakšen korak dlje. Zelo zadovoljen bom že, če uresničimo vsaj enega izmed danes omenjenih projektov,« je Klemen Malovrh zaključil prvi del foruma.
Dubravka Kalin: »Nihče turizma ne more delati sam. Ker zgodbe nastajajo v lokalnem prostoru, se turizem gradi od spodaj navzgor in s podporo lokalnih oblasti.«
V drugem delu je potekala okrogla miza s petimi sogovorniki: Mateja Hafner Dolenc (Združenje zgodovinskih mest Slovenije), Eva Štravs Podlogar (direktorica Razvojne agencije Zgornje Gorenjske), Polona Žumer Šafner (direktorica Zavoda za turizem Cerklje), Gašper Golmajer (občina Tržič) in Klemen Malovrh (direktor Zavoda za turizem in kulturo Kranj).
O uporabnih znanjih, ki jih je danes potrebno vključevati v destinacijski turistični razvoj sta spregovorila Marko Gajić, direktor Blejskega vodnega foruma Janez Antolinc iz Zavoda brez ovir. Kranjska voda je ena izmed najbolj kvalitetnih voda v Sloveniji, s čimer si je Kranj prislužil certifikat Voda iz pipe, poudarja Marko Gajič. O tem naj kaj biti pozoren pri razvoju turizma, ki je dostopen vsem, pa nas je poučil Janez Antolinc.
Vsi udeleženci foruma so bili po končanem forumu povabljeni na Vinsko pot v Rovih pod starim Kranjem, kjer smo v sproščenem vzdušju ponovno lahko pretehtali vse, o čemer smo se pogovarjali na forumu. Kakor nas je že na začetku nagovorila ga. Kalinova, nove zgodbe nastajajo v lokalnem okolju in tako se je tudi zaključil dan druženja turističnega sektorja.