V Kranju se je 8. februarja odvijal Prešernov smenj, ki je letos obeleževal 22. obletnico. Da so prireditve, ki v ospredje postavljajo skrb za tradicijo, dediščino in kulturo turistično zanimive dokazuje odličen obisk, saj je Prešernov smenj obiskalo nekaj 10.000 ljudi iz vseh koncev Slovenije.
Številni sodelujoči s pestro kulturno ponudbo pa so zagotovili, da je Kranj 8. februarja resnično utripal kot največji tradicionalni kulturni praznik v srcu Gorenjske. V torek, 11. februarja, sledi še sklepno dejanje dogajanja Vsak dan Prešernovo, in sicer Shod muz na kranjskem Parnasi oziroma srečanje s Prešernovimi nagrajenci.
Kulturno družabni utrip mesta je z 20 različnimi prizorišči, več kot 700 nastopajočimi in sodelujočimi, z okoli 50 različnimi vsebinami ter odlično obiskanimi kulturnimi hrami in pestro kulinarično ponudbo privabljal obiskovalce v mesto vse do večernih ur. Dan se je zaključil s koncertoma Ditke in Ferija Lainščka ter Etno bande Poseben gušt na Glavnem trgu.
Na otvoritveni slovesnosti pred Prešernovim gledališčem sta obiskovalce nagovorila župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec in direktor Zavoda za turizem in kulturo Kranj, Klemen Malovrh. »Čeprav je Kranj danes drugačen kot takrat, ko je tu živel Prešeren, smo Prešernovo mesto. Mesto ustvarjanja, kulture in umetnosti. S Prešernovim gledališčem, Galerijo Prešernovih nagrajencev, Prešernovo hišo, osnovno šolo in gimnazijo, ki nosita njegovo ime, največjim Prešernovim kipom na svetu, Prešernovo ulico in Prešernovim gajem, kjer je velikan slovenske besede našel svoj večni mir. Naše mesto se ob kulturnem prazniku odene v podobo 19. stoletja in cel dogodek je res nekaj posebnega. Hvala vsem, da ste nas danes obiskali,« je povedal župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec.
Fotogalerijo najdete TUKAJ.
V Prešernovem gaju v Kranju ob grobu dr. Franceta Prešerna pesniku v spomin letos poklonili predstavniki Mestne občine Kranj, Zavoda za turizem in kulturo Kranj, Prešernovega gledališča Kranj, Gorenjskega muzeja, Glasbene šole Kranj, Mestne knjižnice Kranj, Layerjeve hiše, Galerije Prešernovih nagrajencev ter drugi umetniki in kulturniki. S tem dejanjem smo želeli poudariti, da je Kranj Prešernovo mesto, mesto ustvarjanja, kulture in umetnosti.
Na okoli 20 različnih prizoriščih se je zvrstilo vrsto dogodkov s 50 različnimi vsebinami, od recitacij in pevskih zborov na odru pred Prešernovim gledališčem Kranj, nastopov folklornih skupin na Glavnem trgu, otroškega programa na Pungertu in v Mestni knjižnici Kranj ter kulturnih in zabavnih vsebin za otroke in odrasle po starem mestnem jedru in v vseh petih hišah Gorenjskega muzeja, do vodenj po razstavah, galerijah in mestnih znamenitostih, rokodelskega sejma in Prešerne kuhne.
Za zaključek dogajanja na prostem je oder na Glavnem trgu gostil najprej Ditko in Ferija Lainščka, nato pa še Etno bando Poseben gušt s poezijo Iztoka Mlakarja.
Prešernov smenj se vsako leto zaključi z izjemnim dogodkov, Shod muz na kranjskem Parnasi, srečanjem s Prešernovimi nagrajenci. Kranj se namreč lahko pohvali, da vsako leto, dan po uradni podelitvi Prešernovih nagrad in nagrad Prešernovega sklada, gosti nagrajence in jih počasti s fotografsko razstavo Toneta Stojka »Portreti Prešernovih nagrajencev« v Galeriji Prešernovih nagrajencev ter s predstavitvenim srečanjem v Prešernovem gledališču.
Letos izjemoma bo dogodek v torek, 11. februarja. Ob 15. uri bo v Galeriji Prešernovih nagrajencev slavnostna otvoritev razstave nagrajenca Prešernovega sklada Cirila Horjaka ter otvoritev razstave portretov letošnjih Prešernovih nagrajencev fotografa Toneta Stojka. Ob 17. uri pa bo v Prešernovem gledališču Kranj potekal pogovor s Prešernovimi nagrajenci, ki ga bo vodila Patricija Maličev.
»Vzdušje na letošnjem Prešernovem smenju je bilo prijetno in svečano – zadovoljni so bili tako obiskovalci mesta kot nastopajoči in sodelujoči pri dogodku. Dogodek, ki traja že 22 let, je tako danes kot že ob svojih začetkih dokazal, da sloni na kvalitetni osnovi in da so njegove vsebine trajnostne, saj stremijo k ohranjanju kranjske kulture in tradicije. Kot izvirno doživetje nesnovne kulturne dediščine je bil leta 2008 nominiran za evropsko destinacijo odličnosti in tako v slovenskem prostoru prepoznan kot kakovosten turistični dogodek, vreden obiska,« je sklenil Klemen Malovrh, direktor Zavoda za turizem in kulturo Kranj.
Organizator Prešernovega semnja in Vsak dan Prešernovo je Zavod za turizem in kulturo Kranj, ki dogodka soustvarja z drugimi skrbniki kulturne dediščine (Gorenjski muzej, Hiša Layer, Mestna knjižnica Kranj, Prešernovo gledališče Kranj ter številna kulturna društva iz Kranja in Slovenije).