V Galeriji Prešernovih nagrajencev bo v torek, 3. decembra 2024, na praznik Mestne občine Kranj, ob obletnici rojstva dr. Franceta Prešerna otvoritev pregledne razstave nagrajenca Prešernovega sklada za leto 2024 Tomata Koširja. Na dogodku, ki se začne ob 18. uri, bo grafični oblikovalec, vizualni komentator Tomato Košir predstavil tudi svojo monografijo. Razstava bo na ogled do 31. januarja 2025.
Razstava ponuja vpogled v bogat ustvarjalni opus nagrajenca Prešernovega sklada 2024, ki se je skozi leta uveljavil kot eden najvidnejših slovenskih grafičnih oblikovalcev, predvsem na področju vizualnih komentarjev za časopise in druge publikacije.
Podobe so praviloma prvo, kar bralci in bralke opazijo med listanjem ali branjem časopisa. Časopisne naslovnice in vizualni komentarji omogočajo dojemanje vsebine, ki je lahko hitrejše in bolj intuitivno, saj z vizualnim jezikom povzamejo bistvo člankov oziroma usmerjajo njihovo razumevanje, še preden se bralec poglobi v branje besedila. Oblikovanje vizualnih komentarjev zahteva sposobnost refleksije, umetniško virtuoznost in hitro odzivnost.
Odprtje razstave bo v torek, 3. decembra 2024, ob 18. uri v Galeriji Prešernovih nagrajencev. Razstava bo na ogled do 31. januarja 2025.
V katalogu razstave je priznani slovenski grafični oblikovalec Ranko Novak, ki bo na otvoritvi razstave tudi predstavil delo Tomata Koširja, zapisal: »Vizualni prostor njegovega ustvarjanja je kritičnost. Že to je dokaz njegovega nazorskega principa, ki je seveda obogaten s perfekcijo izraznosti oziroma z izbiro načina pripovedi, torej z izbiro načina upodobitve. Fotografija, intervencije v fotografijo, kolaž, risba … Nič ni prepuščeno naključju. To, da je ideja popolnoma jasna in nedvoumna, ne pomeni, da je izvedba lahkotna. Izhaja iz znanja, izkušenj, dolgih ur garaškega dela in poznavanja percepcije tistega, ki mu je to namenjeno. Dokaj težka naloga.«
Katalog in pregledna razstava vizualnih komentarjev Tomata Koširja ponujata vpogled v ustvarjalni proces umetnika, ki se je zmožen v zelo kratkem času odzvati na aktualne dogodke ter kompleksnost družbenega in političnega dogajanja prevesti v močne vizualne podobe.
Ministrica za kulturo dr. Asta Vrečko, ki bo razstavo tudi odprla, je v uvodnem besedilu kataloga zapisala: »Vizualne komentarje Tomata Koširja lahko razumemo kot izraz družbene angažiranosti, a hkrati kot odraz najvišjega umetniškega mojstrstva. Katalog in razstava tako ne ponujata le širokega nabora avtorjevih del, ki prispevajo k interpretaciji širših družbenih vprašanj, temveč nas vsak po svoje spodbujajo k razmisleku o svetu, v kakršnem živimo in v kakršnem želimo živeti. Svetu, ki pa ga lahko oblikujemo le skupaj.«
Župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec Tomata Koširja naziva z vizualnim Prešernom današnjega časa: »France Prešeren je bil mojster besede, Tomato pa je brez dvoma eden največjih mojstrov vizualnega komentarja. Tisto, kar je družbi in svetu želel in na tako prefinjen način povedal Prešeren prek poezije, počne Tomato s pomočjo grafične podobe. Tomato Košir je v tem pogledu Prešeren današnjega časa, le da uporablja drug izrazni medij za kritično ocenjevanje družbene realnosti v svetu ali doma. Kaj bi bilo, če bi oba ustvarjalca, pravzaprav genija vsak na svojem področju, živela v istem času? Kaj bi bilo, če bi bila sodobnika? Bodisi v sedanjosti, bodisi v času Prešernovega ustvarjanja v 19. stoletju. Kdo bi bil bolj kritičen do dogajanja v družbi, katera orodja bi uporabljala za izražanje svojih pogledov? Tega, žal, ne bomo vedeli, naša domišljija pa ima k sreči odprto pot.«
Podobno razmišlja tudi vodja Galerije Prešernovih nagrajencev Marko Arnež: »Košir je ustvarjalec, ki v svojih delih združuje etično in estetsko, je angažiran ustvarjalec. In v tem je njegova moč – povezovati raznovrstne elemente in jih zbrati v formi, ki nas pritegne, premakne, zdrami in pogosto tudi izzove. Njegov doprinos je v tem, da grafično oblikovanje vidi kot eno izmed ključnih področij sodobnega ustvarjanja, na katerem se prepletata vizualna in besedna umetnost. Kjer ni prostora za preprostost ali klišeje.«
O svojih vizualnih komentarjih pa je Tomato Košir v katalogu zapisal: »Vizualni komentar mora biti sporočilno hiter, jasen, a upajmo ne banalen. V času, ko smo preobremenjeni s sporočili, je hitrost komuniciranja največja prednost vizualnega komentarja. Slednji lahko komunicira do 30.000-krat hitreje od pisane besede. V knjigi Vizualni komentar sem zbral več kot 120 komentarjev od leta 2000 naprej, od mojih študijskih let, ko je nastal moj prvi protivojni plakat Rifle War Wear. Razstave pustijo pomemben odtis v času, knjiga pa je vendarle trajnejši dokument. Vizualni komentar je vidni pregled zadnjih dobrih dveh desetletij, ki sta bili vse prej kot dobri.«
Tomato Košir s svojo angažirano in subtilno likovno govorico odpira nove poglede na družbene izzive in nas vabi k sodelovanju pri oblikovanju prihodnosti, ki bo tako raznolika in kompleksna, kot so njegove podobe.