Mestna občina Kranj se v zadnjih petih letih intenzivno ukvarja s projekti povečanja lokalne prehranske samooskrbe. Prvi rezultati se že kažejo, saj je pristala med vodilnimi občinami v Sloveniji, ki temu področju posvečajo posebno skrb. Zdaj jo čaka še nadgradnja s še bolj konkretnimi projekti in akcijskim načrtom. Lani ob koncu leta so jo izbrali na razpisu Umanotere za pripravo celovite trajnostne lokalne prehranske strategije.
Z izvajanjem projekta so že začeli, in sicer s prvo delavnico za zaposlene v širši občinski upravi. Nadaljevali bodo z delavnicami še za druge deležnike, tudi občanke in občane, saj si prizadevajo, da bi bila priprava strategije čim bolj vključujoča.
Mestna občina Kranj (MOK) se v zadnjih letih aktivno ukvarja s projekti povečanja lokalne prehranske samooskrbe in lokalne ter ekološke hrane na jedilnikih v javnih zavodih. Sodelovala je v projektu Lokalno gor, dejavna je tudi v iniciativi Urbana Agenda Evropske Unije na tematskem področju hrane, pri kateri skupaj s članicami EU ustvarja politiko in zakonodajo na področju hrane, predvsem pa izstopa po projektu skupnega javnega naročanja živil v javnih zavodih, v katerem so Kranjski vrtci poskrbeli kar za 50 odstotkov lokalne in ekološke hrane na jedilnikih za najmlajše kranjske občane.
Občina spodbuja lokalno tudi s srečanji za pridelovalce in organizatorje prehrane v javnih institucijah ter skupaj z Zavodom za turizem in kulturo Kranj (ZTKK) skrbi za izvedbo tržnic, kot je bila denimo Kranjsko – tržnica lokalnih dobrot v občinski avli lansko jesen. Letos bo pridelavi in potrošnji hrane namenila posebno pozornost, saj so jo lani izbrali na Umanoterinem razpisu za podporo občini pri pripravi trajnostne lokalne prehranske strategije, ki poteka v okviru projekta Podnebni meni. To bo prva trajnostna lokalna prehranska strategija v Sloveniji.
Mestna občina Kranj (MOK) se v zadnjih letih aktivno ukvarja s projekti povečanja lokalne prehranske samooskrbe in lokalne ter ekološke hrane na jedilnikih v javnih zavodih.
MOK in Umanotera bosta približno poldrugo leto izvajali različne aktivnosti za pripravo tega pomembnega dokumenta. Prizadevata si, da bi vanje vključili čim več različnih deležnikov s področja prehranske oskrbe, kot tudi občanke in občane. Za raznovrstne ciljne skupine bosta organizirali številne dogodke.
Prvo delavnico so izvedli včeraj v Kovačnici – podjetniškem inkubatorju Kranj, in sicer z uslužbenci mestne uprave ter nekaterih javnih zavodov, kot sta ZTKK in Komunala Kranj. V načrtu imajo še pripravo ankete za identificiranje potreb na področju pridelave in potrošnje hrane v občini in širši okolici ter izvedbo dveh delavnic. Opravili so tudi pregled dobrih praks na področju celovitih trajnostnih lokalnih prehranskih strategij v tujini, ki so lahko navdih za MOK.
S tem dokumentom bi radi potrdili, da je mogoče sistem oskrbe s hrano na lokalni ravni zastaviti trajnostno. To pomeni, da se občankam in občanom omogoča dostop do potrebne količine kakovostne, varne in v čim večji meri lokalne hrane, pridelane na trajnostne načine, ki varujejo in obnavljajo naravo, živalim zagotavljajo visoke standarde dobrobiti, skupnosti pa dostojne delovne pogoje in pravično preživetje. Snovalci strategije se nadejajo, da bo ta postala zgled tudi za druge občine v državi.
Zbrane na prvi delavnici, ki ji bodo sledile še druge, je nagovorila podžupanja Manja Zorko: »Lokalna prehranska samooskrba je eno od prioritetnih področij, s katerim se ukvarjamo na MOK. Veliko smo že postorili projektno, celovite strategije pa doslej še nismo oblikovali. Izbor na Umanoterinem razpisu je zato odlična priložnost, da to tudi storimo skupaj s strokovnjaki, s katerimi si bomo zastavili še dodatne ukrepe. Način oskrbe s hrano močno zaznamuje kakovost bivanja lokalne skupnosti. Nanjo moramo gledati celovito, saj vpliva na številna področja našega življenja – od zdravja občank in občanov do sociale. Prav tako pa je to tudi ena od smernic Misije podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030. Veselimo se končnega rezultata.«
Direktorica Umanotere Gaja Brecelj je poudarila: »Pridelava hrane je zaradi odvisnosti od vremenskih pogojev močno izpostavljena podnebnim spremembam in ranljiva zaradi vse pogostejših ekstremnih vremenskih dogodkov, kot so vročina, suše in ekstremni padavinski dogodki. Ti so postali stalni spremljevalci pridelave hrane tudi v Sloveniji in povzročajo ogromno škodo v kmetijstvu. Po drugi strani pa je oskrba s hrano eno poglavitnih gonil sprememb v okolju, tako da dejansko vztrajno žaga vejo, na kateri sedi. Ukrepanje ja nujno in Kranj s pripravo te strategije, ki se mora seveda tudi udejanjiti, smelo stopa na pot v bolj trajnostni in odpornejši sistem oskrbe s hrano.«
Pripravila: Mojca Finc
Strokovna podpora: Ana Vizovišek in Umanotera