Ob 8. februarju je že navada, da v največjem gorenjskem mestu nastajajo okusi in jedilniki, ki nosijo ime našega največjega pesnika. Vas zanima, kaj dobrega bodo kranjski slaščičarji in kuharji pripravili letos?
Kot vsako leto, bo chef Matjaž Erzar v Gostilni pr’ Matičku (Jezerska cesta 41, Kranj) pripravi prešerno južino. Na praznični dan jo bo stregel med 12. in 16. uro, pripravil pa bo dve verziji prazničnega kosila.
Prvi praznični jedilnik se bo pr’ Matičku začel z jelenovo pašteto in domačimi marmeladami, sledila bo prepeličja ali gobova juha s cmočki, zatem še muflonov hrbet, štruklji in črne trobente. Drug jedilnik uvodoma prinaša file krapa, zraven bo še maslen krompir in zelenjava.
Nato bo chef Erzar postregel repincelj z jajcem, za sladico pa kostanjevo torto in fige. »Rezervacije zaželene – 04 234 33 60 ali prmaticku@gmail.com,« so k vabilu na Prešerno južno, ki jo bodo stregli na praznično sobotno popoldne še zapisali v Gostilni pr’ Matičku.
V Kranju bo v soboto, 8. februarja, tradicionalni Prešernov smenj. Več si lahko preberete TUKAJ.
Na praznični dan bo v starem delu mesta odprta tudi Ribarnica in restavracija Delfin (Tavčarjeva ulica 1, Kranj), kjer bosta zakonca Brekalo pripravila jedilnik, zapolnjen s svežim jadranskim ulovom.
»Jedilnik sestavili, ko bo znano, kaj so ribiči ujeli. Zagotovo pa bo to prešeren meni,« je pojasnila Katarina Bežek Brekalo iz Ribarnice in restavracije Delfin, ki bo v soboto, 8. februarja, odprta med 11. in 17. uro.
V starem delu mesta bo 8. februarja med drugim odprta tudi Delikatesa Figa (Prešernova ulica 9, Kranj), in sicer med 8. in 17. uro. Ta dan bodo v ponudbo dodali Figine krofe z marelično marmelado. Kot so zapisali v Figi, za rezervacijo te dobrote lahko pokličete na 0820 03517.
Kranjski gostinci, pripravljate tudi pri vas okusno ponudbo, povezano z 8. februarjem? Javite nam na kulinarika@visitkranj.si.
Ostajamo v starem delu Kranja, kjer so ravno te dni odprli Gostilno Ivan (Prešernova ulica 16, Kranj – nekdanja Gostilna Matjaž). Chef Anže Skvarč je pojasnil, da bodo na praznično soboto pripravili skrajšan jedilnik: »Imeli bomo kranjski hotdog, pripravljen s klobaso iz mesnice Simona Šemrova z Jezerskega in s kislim zeljem, poleg tega pa bodo v ponudbi še pečenice, krvavice in kranjske klobase.«
Še pogled v Restavracijo in kavarno Brioni (Koroška cesta 10, Kranj), kjer bodo praznični dan začeli z zajtrki, kasneje pa bo chef Tomaž Polenc pripravil Prešernov meni. V soboto, ko bodo kranjski Brioni odprti med 9. in 22. uro, bo ta meni zajel rožnato pečen rozbif z motovilcem, sledila bo krompirjeva juh as porom in skutinim štrukeljčkom, nato bo tu svinjska ribica s slanino, figami in vinsko omako, za posladek pa še flambirane palačinke z orehi v pomarančni omaki. Kot so še sporočili z Brionov, kjer so slaščičarji že pripravili različne praznične sladice in tudi posebne kave, lahko mizo rezervirate na številki 04 201 07 50.
Na Prešernov dan bo praznično tudi v Umami Boutique kavarni in slaščičarni na Hujah (Cesta talcev 7, Kranj), kjer bodo imeli v soboto, 8. februarja, odprto med 10. in 20. uro. Pripravili bodo posebno ponudbo, poimenovano po Prešernovih sodobnikih.
»Tu bo že poznana, lani ustvarjena Francetova rezina – vinski biskvit, fige, kuhane in karamelizirane v vinu, čokoladni ganache, mousse iz kisle smetane in listnato testo. V ponudbi bomo imeli tudi Julijine praline (bela čokolada s polnilom iz maline in hrustljavčka), pripravili bomo še makrone Josipina (Urbančič Turnograjska) z višnjevim okusom, tisti z imenom Leopold (Layer) bodo zajeli figo, oreh in karamela, Puhar (Janez) pa čokoladni ganache s slano karamelo,« je pojasnila družina Drinovec, ki vodi ta sladki kotiček na Hujah. Dodali so še, da bodo poleg ostalega pripravili tudi Čopov čaj, ki bo združil pečena jabolka, fige, cimet in karamelno liziko.
To je bil samo izbor nekaterih okusov, ki so jih kranjski gostinci ustvarili z mislijo na kulturni praznik. Še veš idej za kulinarično raziskovanje pa najdete, če prelistate osveženo verzijo brošure Kranjsko na krožniku, ki jo najdete TUKAJ.
Naslovna fotografija: Lan Drinovec / arhiv Umami Boutique kavarna in slaščičarna