Burkaša je imenitna jesensko-zimska jed, na katero pomislimo takrat, ko nam v hladnem delu leta zadiši kislo zelje ali kislo repo. Oboje lahko na podoben način pripravimo s proseno kašo, pojasni Jožica Debelak, upokojena učiteljica s Primskovega pri Kranju.
»Če burkašo dobro zabelimo, jo lahko postrežemo kot samostojno jed. Lahko pa jo postrežemo tudi kot prilogo k pečenicam ali krvavicam,« o preprostem in v hladnih mesecih zelo uporabnem receptu pojasni Jožica Debelak.
Kot omeni, njena družina izhaja iz Moravč, mama, ki je bila odlična kuharica, pa je Jožico Debelak tudi naučila kuhati. »Jedli smo tisto, kar je bilo doma,« o lokalnem izvoru sezonskih sestavin, ki so v preteklosti krojile jedilnike slovenskih domov, pove sogovornica.
Poznate tudi vi koga, ki ima na zalogi kup odličnih tradicionalnih receptov – takih, ki so jih pripravljale že naše mame in babice? Sporočite nam na kulinarika@visitkranj.si in morda vas kmalu obiščemo.
Morda še to: podobno kot nekatere ostale jedi, denimo golaž ali segedin, je tudi pogreta burkaša naslednji dan bolj okusna kot na dan, kot smo jo skuhali.
Burkaša (po receptu Jožice Debelak)
Sestavine (za 4 osebe):
→ 500 g kislega zelja (lahko uporabimo tudi kislo repo)
→ 2-3 pesti prosene kaše
→ 2 žlici ocvirkov v masti
→ lovorov list
→ sol
Priprava
1) Kislo zelje poskusimo. Če se nam zdi preveč kislo, ga enkrat ali dvakrat speremo v posodi s hladno vodo. Zelje preložimo v lonec, prilijemo toliko vode, da pokriva zelje in pristavimo na štedilnik.
2) K zelju dodamo lovorov list in malo soli. Zavremo, zmanjšamo ogenj in med rahlim vretjem kuhamo približno 15 minut, da se zelje nekoliko zmehča.
3) V lonec dodamo še oprano proseno kašo. Premešamo in počasi kuhamo toliko časa, da se kaša zmehča, kar traja približno pol ure. Če je treba, med kuhanjem dodamo še vodo.
4) Nato v kozici segrejemo mast z ocvirki in segrete ocvirke polijemo po kaši. Rahlo premešamo.
5) Odstavimo in počakamo vsaj 5 minut, da se jed rahlo ohladi in okusi povežejo. Nato postrežemo.
Avtor naslovne fotografije: Črt Piksi