Ponekod na Gorenjskem, tudi v Kranju, je za veliko noč navada, da doma pripravimo prato oziroma budl. Recept za to velikonočno jed smo dobili na Golniku pri Anki Mali, ki je dolgoletna članica Društva kmečkih žena Kranj.
»Prato lahko spečemo v črevesu, lahko pa nadev ovijemo z mrežico – podobno torej kot takrat, ko pripravljamo mrežno pečenko,« je eden od nasvetov Anke Mali za pripravo te praznične jedi.

Še ena posebnost prate, ki jo pripravi naša sogovornica, pa je ta, da suho meso zmelje, namesto da bi ga narezala na enakomerno velike kocke.
Poznate tudi vi koga, ki ima na zalogi kup odličnih tradicionalnih receptov – takih, ki so jih pripravljale že naše mame in babice? Sporočite nam na kulinarika@visitkranj.si in morda vas kmalu obiščemo.
»Prato sem začela peči, ko sem se preselila na Golnik. Pri nas doma te velikonočne jedi nismo pripravljali,« pojasni Anka Mali, ki je otroštvo preživela v Podljubelju.
Nato misel podaljša k veliki noči: »V velikonočni košarici je pri nas sicer obvezna potica, ki je vselej orehova. Potem so tu še šunka, hren in pirhi, kot tudi prata. Kdaj pa kdaj dam zraven še kakšno klobaso. Po tem ko košarico nesemo k žegnu, so omenjene dobrote na mizi za velikonočni zajtrk.«
Prata ali budl po receptu Anke Mali
Sestavine:
→ 2 kg kruha
→ 30 jajc
→ 1 suha svinjska glava in 1 svinjska krača (ali približno 1 kg kakega drugega suhega svinjskega mesa)
→ 2,5 dl sladke smetane
→ 2 – 3 stroke česna
→ 1 čebula
→ nekaj žlic masti
→ peteršilj, majaron
→ mleti muškatni orešček, malo kurkume v prahu oziroma mlete mešanice začimb za kari
Priprava:
1) Čebulo nasekljamo in jo prepražimo na žlici masti.
2) Kruh (lahko je star dan ali dva) narežemo na kak centimeter velike kocke, ki jih premešamo s prepraženo čebulo.
3) Jajca ločimo: iz beljakov naredimo sneg, v katerega z občutkom primešamo rumenjake in sladko smetano. Vlijemo h kruhu in previdno pomešamo.
4) Meso in tudi česen zmeljemo z aparatom za mletje mesa. Če »flajšmašine« nimamo, meso narežemo na kak centimeter velike kose, česen pa stremo oziroma narežemo na drobno. Dodamo k kruhovi mešanici in počasi premešamo.
5) V zmes dodamo še nasekljan peteršilj in majaron ter malo mletega muškatnega oreščka, lahko tudi malce mlete kurkume in karijev prah.
6) Nadev zavijemo v mrežico, ki jo sicer uporabljamo za mrežno pečenko. Lahko pa z nadevom zapolnimo goveje črevo, ki ga ob velikonočnih praznikih kupimo pri lokalnem mesarju. Če enega in drugega nimamo, lahko prato spečemo tudi tako, da jo zavijemo v kos namaščene aluminijeve folije, oziroma spečemo v namaščenem podolgovatem pekaču (ali dveh, če smo pripravili nekoliko več nadeva).
7) Pečemo približno 1 uro v pečici, segreti na 150 – 180 stopinj Celzija.
Naslovna fotografija: Črt Piksi