Že vrsto let je Pavla Bizjak, ki je doma na kmetiji pr’ Petrovih v Mavčičah, članica Društva kmečkih žena Kranj. Ko smo jo vprašali, kateri recepti jo spominjajo na stare čase, nam je pripravila mlečni sok in tudi izvrstni telečji ajmoht.
Pavla Bizak se je rodila v drugem delu Slovenije, v Loškem potoku. Od leta 1972 živi na Gorenjskem, torej na kmetiji v okolici Kranja.
Že vse življenje kuha za družinske člane, najraje pa pripravlja domače, slovenske jedi, med katerimi je tudi ajmoht. »Pripravljam ga vse leto, torej kadar si ga zaželimo – včasih tudi poleti,« pojasni Pavla Bizjak o receptu.
Morda še to: članica Društva kmečkih žena Kranj v ajmoht vselej vključi lokalne, gorenjske surovine. Baje je predvsem zaradi tega, a tudi zato ker Pavla Bizjak vselej kuha s srcem in ljubeznijo, ta preprosta enolončnica vsakokrat jed res imenitnega okusa!
Poznate tudi vi koga, ki ima na zalogi kup odličnih tradicionalnih receptov – takih, ki so jih pripravljale že naše mame in babice? Sporočite nam na kulinarika@visitkranj.si ali kristina.bogataj@visitkranj.si.
Telečji ajmoht (po receptu Pavle Bizjak)
Sestavine (za 6-8 oseb):
- 500 g telečjega mesa
- 3 – 4 šalotke
- 2 srednje velika korenčka
- 1 manjša nadzemna koleraba
- 1 žlica moke
- 1 lovorov list
- zelenjavna mešanica v soli (tako imenovana domača vegeta)
- malo olja
Žličniki:
- 1 jajce
- 2 – 3 žlice moke
Priprava:
1) Lonec segrejemo na zmernem ognju in vanj dodamo malo olja, na katerem med mešanjem prepražimo na drobno nasekljano šalotko.
2) Ko je šalotka prepražena, dodamo na koščke narezano telečje meso. Med mešanjem malo prepražimo, da meso posivi.
3) Potem dodamo korenje, ki smo ga olupili in narezali, in olupljeno ter nasekljano kolerabo.
4) Pražimo dve ali tri minute, zatem potresemo z moko. Med mešanjem pražimo minuto ali dve, nato zalijemo z dobrim litrom vode. Dodamo še lovorov list in zelenjavno mešanico v soli.
5) Zavremo in zmanjšamo ogenj, da jed le rahlo vre. Kuhamo 45 minut, vmes nekajkrat premešamo.
6) Zatem poskusimo meso – če je dovolj mehko, lahko dodamo še žličnike, sicer čas kuhanja malo podaljšamo.
7) Žličnike pripravimo tako, da v posodici skupaj z jajcem pomešamo moko. V enolončnico jih spuščamo tako, da v vročo jed potopimo žličko, z njo zajamemo malo zmesi, iz katere oblikujemo žličnik, in žličnik odložimo v obaro. Ponavljamo toliko časa, da porabimo vso zmes. Žličniki naj se v obari kuhajo približno 5 minut in ko so kuhani, lahko jed postrežemo. »Žličnikov ne solim, kajti zaradi mešanice slane zelenjave v soli je ajmoht že dovolj slan,« še en nasvet, ki vam bo prišel prav pri kuhanju te krasne enolončnice, omeni Pavla Bizjak.
Foto: Črt Piksi