Kranj se je uvrstil med tista slovenska mesta, kjer so doma dobre prakse trajnostnega urbanega razvoja. Priznanje Mesta mestom je Kranj prejel zaradi zelenega kulinaričnega dogodka, ki je dvorišče Gradu Khiselstein lani zavzel že tretjič zapored.
Kot so ob podelitvi priznanja Mesta mestom, ki v ospredje postavlja dobre prakse trajnostnega urbanega razvoja, zapisali na Inštitutu za politike prostora, je Kranjska dolga miza kulinarični »dogodek, ki skrbi za povezovanje lokalnih akterjev na področju kulinarike,« poleg tega pa »pri organizaciji sledi načelom podnebju prijaznih dogodkov.«
Kranjska dolga miza vse od leta 2021 ob koncu poletja zavzame dvorišče Gradu Khiselstein. Na grajskem dvorišču je tisti večer pogrnjena miza za sto gostov, ki jim kuhajo kranjski chefi, jedi pa postrežejo natakarji iz zbranih kranjskih restavracij. Zeleni kulinarični dogodek se osredotoča na kranjske kuharske mojstrovine, pripravljene iz lokalnih sestavin. Hkrati Kranjska dolga miza poudarja prijaznost do okolja, osredotoča se na pitno vodo iz pipe, po dogodku sledi računanje ogljičnega odtisa …
Več o povezovalnem kulinaričnem dogodku, ki bo zaradi omenjene nagrade zdaj uvrščen v katalog dobrih praks in hkrati predstavljen na sejmu Mesta mestom, si lahko preberete TUKAJ.
Na zadnji razpis za dobre prakse trajnostnega urbanega razvoja je sicer prispelo devet prijav, ocenjevalna komisija pa se je zaradi manjšega števila prijav tokrat odločila, da nabor dopolni z dodatnimi praksami po lastni presoji. V ocenjevalni skupini so bili: Tomaž Miklavčič z Ministrstva za naravne vire in prostor, Ana Plavčak s Skupnosti občin Slovenije ter Petra Očkerl in Nina Plevnik z Inštituta za politike prostora.
Poleg Kranjske dolge mize so se med nagrajene prakse uvrstili še: skate park in prostor za druženje mladih (Občina Kočevje), urbane kavarne (Mestna občina Koper), API vrtec (Mestna občina Ljubljana), s kolesom v šolo (Razvojno raziskovalni center RRC Ormož) in lesni feniks (Občina Žiri).